Fiyatı:35 TL
ISBN:978‐605‐4878‐40‐6
Avrupa Afrika'yı Nasıl Geride Bıraktı

Kapitalizmin egemenliğinin tüm dünyada ciddi biçimde tartışma konusu olduğu, alternatif yolların hayalden ibaret olmayıp gerçek bir ihtimal olarak belirdiği bir çağda Rodney, Afrika’nın gelişmesine giden yolun, Afrika’nın geri bıraktırılmasının birinci sorumlusu olarak tanımladığı uluslararası kapitalist sistemden radikal bir kopuşu gerektirdiğinde ısrar ediyor.

Avrupa Afrika'yı Nasıl Geri Bıraktı, daha önce hiç görülmemiş bir biçimde Afrika tarihini dünya ölçeğinde değerlendirilen azgelişmişlik teorisiyle, entelektüel bir tutku ve politik sorumlulukla bir arada ele alan klasik bir eserdir. Büyük aktivist/aydın Walter Rodney üniversitelerde olduğu kadar toplumsal hareketler içinde de büyük yankı uyandıran bu kitabında, "Egemenler ve onların akademi dünyasındaki sözcülerince belirlenen ’standartları’ tatmin etmekten çok, sömürünün doğasını daha fazla araştırmak isteyen Afrikalılara ulaşmayı" deniyor.

"Walter Rodney'in bu ufuk açıcı ve devrimci kitabı, dünyanın dört bir yanında radikal düşünürlerin yetişmesini sağladı ve günümüzün askerileşmiş küreselleşmesi ve Afrika'ya dönük yüksek teknolojili şirket müdahalelerinin tahrip edici bağlantısını keşfetmek açısından bir tür kehanet metni haline geldi." 

-Amina Mama, California Üniversitesi, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Programı Direktörü

"Afrika tarihinde, ayağı Afrika topraklarına basan düşünce açısından bir kilometre taşı". -Samir Amin, Dakar Üçüncü Dünya Forumu Direktörü

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Walter Rodney

Walter Rodney

daha fazla bilgi

Hülya Osmanağaoğlu

Hülya Osmanağaoğlu

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: How Europe Underdeveloped Africa  
Yayın No: 220  
Sayfa Sayısı: 435  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı: 1. Baskı/2015  
Dizi Editörü: Barış Ünlü  
Çeviren: Hülya Osmanağaoğlu  
Düzelti: Soner Torlak  
   
Kapak: Duysal Tuncer  
   
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Global Afrika Tümü
Rasta ve Direniş
Kapitalizm ve Kölelik