Çeviri: Faik Onur Acar
Fiyatı:38 TL
ISBN:978-605-2318-37-9
Latin Amerika'da Sinema ve Toplumsal Değişim

Latin Amerika'nın 60'larda ve 70'lerdeki politik atmosferini, bu dönemde tüm dünyada etkili olan 3. Dünyacılık düşüncesini, verilen devrim mücadelesini ve bu mücadelenin bir parçası olarak Yeni Latin Amerika Sineması'nı anlamak için temel bir referans niteliğinde olan bu eser, güncelliğinden hiçbir şey kaybetmediği gibi Yeni Latin Amerika Sinemasını ele alan tüm akademik çalışmalarda kullanılan temel bir kaynak olma niteliğini de devam ettiriyor.

Doğrudan politik mücadelelerin bir ürünü olan bu sinema hareketinin özneleri, verdikleri röportajlarda Marksist-devrimci bir sinemanın olanaklarını ve nasıl hayata geçirilmesi gerektiğini tartışıyor, bu arada Sovyet Devrimci Sineması ile birlikte dünya sinema tarihinde iz bırakan tek devrimci sinema hareketinin politik kaygılarını ve yönelimini dönemin politik koşullarıyla bağlantılı bir şekilde anlamamıza da olanak sağlıyor.

Halkçı bir sinema arayışı ile bütünlüklü bir toplumsal bilinç arayışının serüveni olarak da okunabilen bu kitapta sinemanın dünyayı değilse bile insanların dünyayı anlama biçimini nasıl radikal bir dönüşüme uğrattığına tanık oluyorsunuz. Latin Amerika sinemasının bu eserde anlatılan hikayesi Latin Amerika’nın sorunları üzerine genel ve açık bir politik söylem sunarak gerçekliği ve insanın bu gerçeklikle çok boyutlu ilişkisini gözler önüne seriyor.

 

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Julianne Burton
daha fazla bilgi

Faik Onur Acar
daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Cinema and Social Change in Latin America  
Yayın No: 309  
Sayfa Sayısı: 400  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı: 2019  
Kapak: Duysal Tuncer  
Düzelti: Özde Çelikbilek  
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Etiketler: #kitap, #örnek,
Sinema Tümü
Film Eleştirisi Elkitabı
Film Kuramı
Su Sis ve Toprak
Godard
İran Sinemasında Kadın
Yoksul Zeki Ökten