Fiyatı:46 TL
ISBN:978-605-2318-24-9
Seksiyon
Kurtuluş Kendini Anlatıyor 5

Kurtuluş Hareketi’nin 1975–1985 dönemini ele alan sözlü tarih çalışmasının ürünü olarak şimdiye kadar dört kitap çıktı; bu kitaplarda merkezi düzeyde sorumluluk üstlenen yöneticilerle yapılan görüşmelere yer verildi. Ancak Kurtuluş Hareketi’nin Kürt ulusal sorununa yaklaşımı ve kavrayışı gereği bir “merkezi örgütlenmesi” daha vardı: Seksiyon. Yani Kürdistan’daki siyasi ilişkilerin, yerel örgütlenmelerin bölge çapında merkezi ve “ayrı bir parti gibi” örgütlenmesini öngören bu yapı ayrıca ve özel bir kitapta ele alınmayı gerektirmektedir.

İşçi sınıfı hareketiyle ulusal hareketin ortak örgütlenme ve mücadelesinin savunulması Kürdistanlı sosyalistlerin Seksiyon olarak örgütlenmesine ve bölgeye özgü, özel politikalar uygulamasına, anadilinde yayınlar çıkarmasına engel değildi.

Seksiyon’da yönetici olan veya bölgede faaliyet yürüten ADNAN GÜLLÜOĞLU, ALİ DEMİR, ALİ TUNÇ, BÜLENT SÜRMEN, HALİM YILDIRIM (BOZO), HASAN SEKİZKARDEŞ, İBRAHİM TURGUT, KAMER KONCA, KAZIM BERGEN, KENAN AYGÜLER, MEHMET ALİ ORGUN, MUSTAFA KURUKAFA, ŞEHMUS TEKİN ve ZÜLFKÜF BALTA’nın anlatımları teori ile pratik arasındaki uyumsuzlukları, çelişkileri veya yetersizlikleri sergilerken Bölge’nin siyasi ve örgütsel tarihini anlamaya da hiç kuşkusuz yardımcı olacaktır.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Kolektif

Kolektif

daha fazla bilgi

Yayın No: 297  
Sayfa Sayısı: 480  
En: 15  
Boy: 21  
Baskı: 2018  
Editör: Emir Ali Türkmen  
Kapak: Duysal Tuncer  
Düzelti ve dizin: Bejan Kanat - Mert Çıplak  
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Anı Tümü
THKP-C'den Kurtuluşa Mücadele Hayatım
Bülent Uluer Anlatıyor
Yine Kazacağız Yine Kaçacağız
Kurtuluş Kendini Anlatıyor
Kurtuluş Kendini Anlatıyor
Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı