Çeviri: Özlem Ünlü
Fiyatı:33 TL
ISBN:978-605-4878-75-8
Bilimsel Yöntemin İzinde
Bilim Felsefesinin Öğretilmesinde Yeni Bir Yaklaşım

Bilimsel Yöntemin İzinde, bilimsel yöntemle ilgili temel tartışmaları sergilemek üzere bilim felsefesindeki klasik ve çağdaş metinler ile bilimin o uzun serüvenindeki dönüm noktalarını harmanlıyor.

Kitapta öğrencilerden dokuz alandan –astronomi, fizik, kimya, genetik, evrimsel biyoloji, psikoloji, sosyoloji, ekonomi ve jeoloji– birini seçmesi ve titizlikle işlenmiş örnek olaylar üzerinden o alanın tarihsel gelişiminin izini sürmesi isteniyor. Bu etkinlik sırasında öğrenciler, her örnek olay kapsamında, gerçekleştirilen bilimsel pratiğin felsefecilerin yönteme değğin savlarını yansıtıp yansıtmadığını da değerlendiriyorlar.

Bilimsel Yöntemin İzinde, her bölümünde "Bilimsel teori nedir?", "Bilim insanları bir bilimsel teoriyi nasıl geliştirirler?" ve "Bilimsel teoriler nasıl sınanır?" gibi sorulara yanıt ararken, öğrencilerin bilim felsefesini bizatihi uygulamada görmelerini ve bilim insanlarının neler yaptıklarını ve neler yapmaları gerektiğini kavramalarını sağlıyor.

"Bilimsel Yöntemin İzinde, her anlamda eşi benzeri olmayan bir ders kitabı. Gimbel’in odaklandığı felsefi sorunlar çok önemli; birincil kaynakların seçimi de mükemmel. Bilimsel Yöntemin İzinde, bilim tarihi ve bilim felsefesi alanına meraklı kişiler, öğrenciler, akademisyenler ve araştırmacılar açısından muazzam bir eser." – Mara Harrell, Carnegie Mellon Üniversitesi

"Bilimsel Yöntemin İzinde, bilim felsefesi alanındaki temel metinler ile örnekolay çalışmalarını bir araya getiriyor. Bu çalışma, bunu yapan ilk eser ve bence bilim felsefesi okuyacak öğrencileri alana ısındırmak açısından tam da bu türden bir yaklaşım gerekiyor."
– Mathias Frisch, Maryland Üniversitesi

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Özlem Ünlü

Özlem Ünlü

daha fazla bilgi

Steven Gimbel (Haz.)

Steven Gimbel (Haz.)

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Exploring the Scientific Method  
Yayın No: 251  
Sayfa Sayısı: 452  
En: 15  
Boy: 21  
Baskı: 2017  
Editör: İbrahim Yıldız  
Çeviri: Özlem Ünlü  
Kapak: Duysal Tuncer  
Düzelti: Ümit Özger-Soner Torlak  
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Etiketler: # bilim,
Başvuru Tümü
Bilim Felsefesi
Devlet ve Siyaset Teorisi
Eleştirel Feminizm Sözlüğü
Kent ve Toplumsal Cinsiyet
Kitle İletişim Kuramları
Modern Felsefenin Kısa Tarihi