Çeviri: Gamze Rastgeldi
Fiyatı:27 TL
ISBN:978-605-4878-69-7
Marxta Toplumsal Cinsiyet ve Aile

Marx'ta Toplumsal Cinsiyet ve Aile, Marx'ın toplumsal cinsiyet ve aileye ilişkin düşüncelerini feminist tartışmalar ışığında ele alan bir kitap. Heather A. Brown, Marx'ın düşüncelerinde cinsiyetçiliğe, özellikle de üretim sürecindeki rolleri bağlamında gönderme yapılmakla birlikte, yeniden üretim süreci ve aile konusundaki düşüncelerinin görünmezliğinin  eleştirisini somut örneklerle yapıyor. 

Brown, Marx'ın bir kısmı henüz hiçbir dilde yayınlanmamış olan ve kapitalizm öncesi toplumlar ve cinsiyet ilişkileri üzerine notlarını içeren 1879-1882 defterlerini de analizine dahil ederek, Marx’ın geliştirme fırsatı bulamadığı tezlerini maddeci feminist bir perspektifle ele alıyor. Marx'ta Toplumsal Cinsiyet ve Aile, feminist literatürde Marx’ın toplumsal cinsiyete yaklaşımlarının tartışılmasını sağlayacak önemli bir çerçeve çizmenin ötesinde, erkek egemenliğiyle ile sınıf mücadelesinin kesiştiği ve iç içe geçtiği alanlara dönük ufuk açıcı bir araştırma olarak da öne çıkıyor.

"Marx'ın toplumsal cinsiyet ve aile üzerine düşüncelerini ele alan bu kapsamlı çalışma, feminizmin Marksizm'e bakışına yeni bir boyut kazandırıyor ve kendisini Marksist olarak adlandıran herkesi kendi ideolojik kavramsallaştırmalarını gözden geçirmeye çağırıyor. Heather A. Brown, Marx'ı yeni bir gözle okumamıza olanak tanıyor."

– Barry Healy, International Journal Socialist Renewal

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Heather A. Brown

Heather A. Brown

daha fazla bilgi

Gamze Rastgeldi

Gamze Rastgeldi

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Marx on Gender and the Family  
Yayın No: 246  
Sayfa Sayısı: 326  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı: 2016  
Editör: Hülya Osmanağaoğlu  
Çeviri: Gamze Rastgeldi  
Kapak: Duysal Tuncer  
Düzelti: Soner Torlak  
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Araştırma İnceleme Tümü
Ailenin Serencamı
İsyandan İnşaya
İttihat Terakki ve Kürtler
Medyatikleşen Kültürler
Türkiye'nin 68'i
Feminist Güzergah