Fiyatı:22 TL
ISBN:978-975-9051-42-6
Demokrasi Teorileri ve Toplumsal Hareketler

Elinizdeki bu çalışma, liberal demokrasinin temsil sisteminin ve insanların siyasal katılımdan uzaklaşmalarının yarattığı krizlere birer yanıt olarak geliştirilen demokrasi teorilerinin bir çözümlemesini yapmaya çalışıyor. Bunun yanında, bu demokrasi teorilerinin her birinin kendilerini uygulayabilecekleri birer alan olarak gördükleri yeni toplumsal hareketler işin içine giriyor. Zira bu hareketler, eski sınıf hareketlerinden farklı olarak, demokratik bir örgütlenmenin gerçekleşim alanları olarak tasvir ediliyor.
Bu çalışma, gerek demokrasi teorilerine gerekse yeni toplumsal hareketlere günümüzde verilen anlamlara eleştirel bir yaklaşım getirmeye çalışıyor. Bu nedenle de sınıf hareketinin öneminin hala devam ettiğini, ancak böyle bir hareket başarılı olacaksa proleter kamusal alanların yaratılmasının elzem olduğunu ileri sürüyor.
Bu tartışmaların her biri, Türkiye'nin şimdilerde içinde bulunduğu koşullar, gelişen toplumsal hareketler ve bu hareketlerin demokratik bir anlayışı yaygınlaştırma potansiyelleri açısından oldukça önemli.

Yazarın Dipnot'tan çıkan diğer kitapları:

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Mustafa Kemal Coşkun

Mustafa Kemal Coşkun

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Demokrasi Teorileri ve Toplumsal Hareketler  
Yayın No: 38  
Sayfa Sayısı: 189  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı:2007  
Editör: Emir Ali Türkmen  
Kapak: Sinan Solmaz  
Baskı ve cilt: Seçil Yayıncılık  


Araştırma İnceleme Tümü
Ailenin Serencamı
İsyandan İnşaya
İttihat Terakki ve Kürtler
Medyatikleşen Kültürler
Türkiye'nin 68'i
Feminist Güzergah