Fiyatı:19 TL
ISBN:978-605-4412-59-4
Özgürleştiren Praksis
Paulo Freire'nin Radikal Eğitim ve Mirası

Freire’nin çalışmalarının en önemli ve kalıcı özelliği tüm eğitim etkinliklerinin siyasal doğası üzerine yaptığı vurgudur. Freire’ye göre “tarafsız” eğitim diye bir şey yoktur. Eğitim “evcilleştirebilir” de, “özgürleştirebilir” de.

20. yüzyılın en tanınmış eğitimcilerinden biri olan Freire’nin etkisi, eğitim alanının dışında sosyoloji, siyasal teori, kalkınma çalışmaları, teoloji, felsefe, kültürel çalışmalar, antropoloji, dil çalışmaları ve iletişimi de kapsamaktadır.

Freire’nin çalışmalarından hareketle politikanın, kültürün ve gücün merkezciliğine yoğunlaşan bu kitap, eleştirel bilgi, demokratik değerler ve sosyal pratiklerin eğitimciler ve öğrencilerin kamu entelektüelleri olarak yeniden tanımlanmalarına temel sağlayabileceğini anlamamıza katkıda bulunmakta, bu amaç doğrultusunda pedagojik konuları yaratıcı ve dönüştürmeci bir açıdan ele almaktadır. 

Mayo, kitabında, özgürlük ve otorite arasındaki gerilim, otorite ile otoriteryenlik arasındaki ayrım, Freire'nin görüşleri çerçevesinde Akdeniz'i bir bağlam olarak ele almak, müzelerin bir eğitim alanı olduğu kadar sınıfsal ve sömürgecilik kültürü ile bağlantılı alanlar olarak incelenmesi gibi özgün ve derinlemesine tartışılmayı hak eden konuları sağlam bir yaklaşımla dile getirmektedir.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Hasan Hüseyin Aksoy

Hasan Hüseyin Aksoy

daha fazla bilgi

Naciye Aksoy

Naciye Aksoy

daha fazla bilgi

Peter Mayo

Peter Mayo

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Liberating Praxis  
Yayın No: 146  
Sayfa Sayısı: 275  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı: 2012  
Editör: Emir Ali Türkmen  
Kapak: Sinan Demirkaya  
Düzelti: Elif Altıkulaç  
Baskı ve cilt: Mattek Matbaacılık  


Eğitim Tümü
Demokratik Okullar
Öğrenme Kuramları ve Yetişkin Öğrenme Modell
Eğitim Bilimi
Pedagoji ve Devrim
Bitmeyen Sınavlar Yaşanmayan Hayatlar