Fiyatı:19 TL
ISBN:978-605-4412-63-1
Latin Amerikada Yerli Hareketleri
Anlatılan Senin Hikayendir

Latin Amerikada Yerli Hareketleri, kendi küllerinden doğmayı başaran Latin Amerika'nın yerli halklarının öyküsünü anlatmaktadır. Latin Amerika'nın aslî bir sosyal dinamiğini oluşturan yerlilerinin bu çok düzlemli, çok mekânlı ve çok veçheli mücadelelerini daha yakından tanımamıza imkan sunuyor.

Tarihin tanık olduğu belki de en acımasız sömürgecilik girişimlerine karşın, olanca aşağılanmışlığın, dışlanmışlığın içinde kimliklerini, kültürel dağarcıklarını koruyup çocuklarına aktarma şaşırtıcı yetisini gösteren, 20. yüzyılın ikinci yarısında, tam filmlerde, çizgi romanlarda, erken seyyahların egzotik anılarında yitip gittiklerini sandığımız bir anda "küresel dünya"nın karşısına dikilip topraklarını ve onurlarını geri isteyen insanlar. Üstelik de Teks'lerin, Zagor'ların, Çelik Blek'lerin şekillendirdiği kısır tahayyüllerimizi zorlayacak tarzda, teknolojinin tüm imkânlarını maharetle kullanarak...

Bu çalışma, oldukça tikel tarihsel koşullarda biçimlenen toprak, emek ve kimlik mücadeleleri, "otokton/yerli" kavramını ve kültüre ilişkin pek çok soruyu gündemimize taşımaktadır.
Aslına bakılırsa anlatılan, hepimizin öyküsüdür.

Yazarın Dipnot'tan çıkan diğer kitapları:

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Sibel Özbudun

Sibel Özbudun

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Latin Amerikada Yerli Hareketleri  
Yayın No: 151  
Sayfa Sayısı: 258  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı: 2012  
Editör: Emir Ali Türkmen  
Kapak: Sinan Demirkaya  
Düzelti: Ümit Özger  
Baskı ve cilt: Mattek Matbaacılık  


Antropoloji Tümü
Yöntembilim Üzerine Antropolojik Okumalar
Tarihsel Kültürel Antropoloji
Akrabalık Nedir Ne Değildir?
Ritüel Tarih İktidar
Kadın Antropolojisi
Çağdaş Dünyaların Antropolojisi