Fiyatı:29 TL
ISBN:978-605-4878-64-2
Kurtuluş Kendini Anlatıyor
Kurucular 2

Kurtuluş Kendini Anlatıyor dizisinin ikinci kitabında Mustafa Kemal Kaçaroğlu, Mahir Sayın, İsmet Öztürk ve Doğan Tarkan ile yapılan görüşmeler yer alıyor.

Yukarıdaki isimlerin her birinin 1960’lara uzanan uzun mücadele tarihi, kendi ağızlarından anlatılan yaşam öyküleri pek çok yeni bilgiyi de içeriyor. Onların tarihi, aynı zamanda bu memleketteki sosyalist solun tarihi. Bu bağlamda 1960’lardan itibaren gençlik hareketi ve işçi sınıfı mücadelesinin önemli uğraklarını, THKP-C ve Kurtuluş’un doğduğu koşulları, Kurtuluş’un THKP-C kökenli hareketlerden farklarını, Kemalizm eleştirisini, Kürt sorunu konusunda sömürge tespitin, işçi sınıfı kavrayışını ve partileşme anlayışını, 12 Eylül Darbesi öncesi ve sonrasında yapılan değerlendirmeleri, “geri çekilme” politikaları, Sosyalist Demokrasi Tartışmaları ile diğer gelişmeleri ve olayları bu kitapta okuyabileceksiniz.

'68 Haziranı ve ilk devrimci eylemler... , Mahir Çayan ile Karadeniz gezisi..., Deniz Gezmiş banka soyuyor..., Mahirlerin firarı coşku yaratıyor..., Denizlerin idamı..., 12 Mart öncesi ve sonrası sol..., İsrail Başkonsolosu Elrom’un kaçırılması..., Deniz Gezmiş'in vasiyeti..., Mahir Çayan’ın mezarı…, THKP-C ve geçmişin değerlendirmesi..., THKP-C’den geriye kalanlar…, Kurtuluş-Dev-Yol ayrılığı..., Sol içi çatışmalar..., 1 Mayıs 1977 katliamı…, Kurtuluş’un iç örgütlenmesi…, 12 Eylül darbesine karşı ittifaklar…, En ağır darbe:'85 operasyonu..., İşkence, cezaevi direnişleri, açlık grevi..., Aşk, bekaret, nikah, çocuk…, Neden Şam, Suriye veya Beyrut?.. Mülteci hayatının zorlukları… Yurtdışında yaşam... vs. bu kitaplar yakın tarihe yeni veri demeti sunuyor.

Dizinin diğer kitapları:

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Mustafa Kemal Kaçaroğlu

Mustafa Kemal Kaçaroğlu

daha fazla bilgi

Mahir Sayın

Mahir Sayın

daha fazla bilgi

İsmet Öztürk

İsmet Öztürk

daha fazla bilgi

Doğan Tarkan

Doğan Tarkan

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Kurtuluş Kendini Anlatıyor  
Yayın No: 240  
Sayfa Sayısı: 374  
En: 15  
Boy: 21  
Baskı: 1. Baskı 2016  
Derleyen:  
Hazırlayan:  
Editör:  
Yayıma Hazırlayan:  
Kapak:  
Düzelti:  
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Anı Tümü
THKP-C'den Kurtuluşa Mücadele Hayatım
Bülent Uluer Anlatıyor
Yine Kazacağız Yine Kaçacağız
Kurtuluş Kendini Anlatıyor
Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı