Fiyatı:31 TL
ISBN:978‐605‐4878‐63‐5
Kurtuluş Kendini Anlatıyor
Kurucular 1

1970’li yıllarda ortaya çıkan "Kurtuluş Hareketi" içinde mücadele vermiş, hareketin devrimci kimliğinin oluşmasına katkıda bulunmuş isimlerle yapılan görüşmeleri içeren Kurtuluş Kendini Anlatıyor dizisinin ilk iki kitabında "Kurtuluş Hareketi"’nin yedi kurucusuyla yapılan görüşmeler yer alıyor. İlk kitapta İlhami Aras, Ali Demir ve Şaban İba yaşanmış geçmişin öyküsünü anlatıyorlar.

Türkiye solunun son 40-50 yıllık, büyük çalkantılarla dolu yıllarını konu alan bu görüşmelerde:

Darbeler, idamlar, katliamlar, sol içerisinde ayrışmalar... THKP-C, THKO; TİP, Dev-Genç, "Beyaz" ve "Kırmızı" Aydınlık,  Çetin Altan, Mihri Belli, Deniz, Mahir, Sinan, Yusuf, Hüseyin, Cevahir, Ulaş, Nasuh vd. simalar..., Şehir gerillası…, 15-16 Haziran işçi direnişi...,12 Mart…, Kızıldere Katliamı,  firarlar…,Cezaevi günleri..., Yeni örgütlenme arayışları..., Ayrışmalar, yeni örgütler, Kurtuluş Sosyalist Dergi…,Karadeniz’de örgütlenme…, Siyasal kampanyalar ve anti-faşist mücadele..., PKK-KUK çatışması ve Kurtuluş, Maraş ve Çorum katliamları..., Bireysel önderlik yerine organlı çalışma..., Devrimci Eylem Birliği girişimi…, 12 Eylül darbesine karşı ittifak…, Filistin'e geçiş ve Filistin kamplarında yaşam..., Kurtuluşçuların Birliği...vb.  anlatılıyor.

Kurtuluş’un 40 yıla ulaşan tarihi dikkate alınarak yapılan bu çalışmada, bu 40 yılın doğduğu ve kitlesel bir devrimci hareket haline geldiği 1975-80 yıllarından, ağır illegalite koşullarında varlığını sürdürdüğü 1985 yılına kadar olan dönem birinci elden aktarılıyor.

Dizinin diğer kitapları:

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

İlhami Aras

İlhami Aras

daha fazla bilgi

Ali Demir

Ali Demir

daha fazla bilgi

Şaban İba

Şaban İba

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Kurtuluş Kendini Anlatıyor  
Yayın No: 239  
Sayfa Sayısı: 416  
En: 15  
Boy: 21  
Baskı: 1. Baskı 2016  
Derleyen:   
Hazırlayan:   
Editör:   
Yayıma Hazırlayan:   
Kapak:   
Düzelti:   
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Anı Tümü
THKP-C'den Kurtuluşa Mücadele Hayatım
Bülent Uluer Anlatıyor
Yine Kazacağız Yine Kaçacağız
Kurtuluş Kendini Anlatıyor
Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı