Fiyatı:23 TL
ISBN:978-605-4412-86-0
Türkiye'de Kürt Ulusal Hareketi
Direnişin Söylemi

“Kürt Sorunu” Türkiye’nin güncel siyasi hayatının tartışmasız düğüm noktasını oluşturuyor. Her cenahtan farklı seslerin yarattığı gürültü ortasında meselenin kökenine dair şu soru, kaba cepheleşme yüzünden, gözden kaçırılıyor: Kürt hareketi neden ve nasıl oluştu? Cengiz Güneş’in çalışması, bu hareketin tarihsel gelişimini Kürt kaynaklarına dayanarak, Kürt hareketi ile Türk sosyalist hareketi arasındaki gerilim ve yakınlaşma noktalarını inceleyerek ve sonunda protestodan direnişe dönüşen söylemin ulusal hareket içerisinde nasıl cisimleştiğine odaklanarak sarih şekilde çözümlüyor. Güneş’in, Kürt hareketinin “ulusal kurtuluş” ve “demokratik” diye nitelediği iki temel söyleminin nasıl oluşup şekillendiği ve bugüne ulaştığını tarihsel süreç içerisinde sergilediği elinizdeki çalışma, Türkiye’nin siyasi hayatındaki en yakıcı probleme ilişkin gerçekçi bir tablo sunuyor. 

Cengiz Güneş bu kitabında Kürt hareketinin tarihini ve direniş söyleminin oluşumunu akademik açıdan tartışmakla kalmıyor; aynı zamanda bu söylemin kurulmasında müzik, televizyon, kültürel etkinlikler, Newroz kutlamaları gibi olayların ve iletişim kanallarının nasıl önemli bir paya sahip olduğunu da gözler önüne seriyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Cengiz Güneş

 Kahramanmaraş (Elbistan) doğumlu ve 1992 yılından bu yana İngiltere’de yaşıyor. Keele Üniversitesi’nde Ekonomi ve Siyasal Bilimler alanında lisans, Londra Üniversitesi’nde Ekonomi ve Global Politika alanlarında iki ayrı yüksek lisans ve Essex Üniversitesi Yönetim Bilimi Bölümü’nde doktora derecesi aldı. Halen Open Üniversitesi’nde Siyasetbilim ve Uluslararası İlişkiler dersleri veriyor. Araştırma alanları arasında kimlik ve milliyetçilik, demokrasi kuramları, post-yapısalcı siyaset kuramları, barış ve siyasal uzlaşmanın yanı sıra Ortadoğu siyaseti ve uluslararası ilişkiler de vardır.

daha fazla bilgi

Eflâ-Barış Yıldırım

Eflâ-Barış Yıldırım

daha fazla bilgi

Orijinal Adı: Türkiye'de Kürt Ulusal Hareketi  
Yayın No: 169  
Sayfa Sayısı: 364  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı: 1. Baskı/2013  
Editör: Utku Özmakas  
Çeviri: Eflâ-Barış Yıldırım  
Kapak: Duysal Tuncer  
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Etiketler: # kürt sorunu,
Araştırma İnceleme Tümü
Ailenin Serencamı
İsyandan İnşaya
İttihat Terakki ve Kürtler
Medyatikleşen Kültürler
Türkiye'nin 68'i
Feminist Güzergah