Fiyatı:25 TL
ISBN:978-605-4412-37-2
Osmanlı
Bir Dünya İmparatorluğunun Soykütüğü

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu inceleyen tarih yazımı,yakın zamanlara kadar iki temel soru etrafında yoğunlaşıyordu. Bunlardan ilki,Osmanlı teritoryal genişlemesinin arkasında yatan itici gücün gaza mı, yoksa yağma mı olduğuydu. İkincisi soru ise,Osmanlı’nın Bizans-Hıristiyan ya da Türk-İslam uygarlıklarından hangisinin izleyicisi olduğuna yanıt arıyordu. İlk soru etrafında süren tartışmaya idealist ve materyalist tarih felsefelerinin mücadelesi damga vururken, ikinci sorunun odaklandığı tartışma Avrupa-merkezcilik ile milliyetçiliğin çarpışma alanı olarak karşımıza çıkıyordu. 

Barış Ünlü, bu iki tartışmanın ötesine geçerek Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş problemi üzerine yeni bir yaklaşım öneriyor. Ünlü’nün benimsediği dünya-merkezci yaklaşım zaman ve mekân açısından alışık olduğumuz ölçekleri değiştirmekte, büyütmekte ve çoğaltmaktadır. Barış Ünlü böylece, farklı zaman ve mekân karşılaşmalarının, dünya tarihinin yenilenen ve yinelenen tarihsel örüntülerinin ve kültürlerarası etkileşimlerinin bir ürünü olan Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş tarihini yeniden yazmaktadır. 

Elinizdeki kitap Osmanlı’nın dünya tarihinin derinliklerine uzanan soykütüğünün izini süren bir tarihsel sosyoloji ve sentez denemesidir.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın

Barış Ünlü

Barış Ünlü

daha fazla bilgi

Adı: Osmanlı  
Yayın No: 127  
Sayfa Sayısı: 238  
En: 13  
Boy: 19,5  
Baskı: 2. baskı/2016  
Kapak: Duysal Tuncer  
Baskı ve cilt: Sözkesen Matbaacılık  


Araştırma İnceleme Tümü
Ailenin Serencamı
İsyandan İnşaya
İttihat Terakki ve Kürtler
Medyatikleşen Kültürler
Türkiye'nin 68'i
Feminist Güzergah